Büyük Ayı Doğa ve Macera Sporları organizasyonu ile Rahmetli Babam Sıtkı Usta Anısına Düzenlenen Porsuk Barajı Frig Vadisi Kano şenliği 1. Gününü Türkiye nin çeşitli illerinden gelen sporcularımız ve Protokol açılışıyla tamamladı Yarın da Tüm Kütahyalıları etkinliğimize bekliyoruz !!!organizasyonda büyük emeği geçen Hakan Çalışkan ve Hüseyin Dönmezoğlu na Bizlere ev sahipliği yapan Sofça Köyü Halkı başta olmak üzere teşekkür ediyorum. Sayın İsmet Güral ve Güral ailesi Naci Pekcan -Ahmet Ali Kurt bey bugün bizlere 250 kişilik yemek ikramında bulunup katılımcılarımıza Kupalar hediye ettiler.Birmot Kütahya Araç tanıtımıyla Organizasyona renk kattı.Tatlıcı ismail usta Antepli olmasına rağmen Kütahya nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu organizasyona ikramları ile teşrif ettiler.eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç bey köy derneğinin davetlisi olarak 1 gün önceden kamp alanınındaki otları temizletip masa sandalye ve Tente göndererek destekte bulundu.organizasyona katılan Ahmet Ataç Valilik sitemizde ve basında. yer aldığı gibi kimsenin hizmet alanına tecavüz etmek için değil gönül bağıyla bu organizasyonda yer aldıklarını belirttiler.Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayır beyin her zaman sergilediği mütevazi tavrı en çok köylü hanımları mutlu etti.Ak Parti İl Başkan’ımız Ali Çetinbaş il Genel Meclisi Musa Bey , Kadın Kolları Başkan’ı Ceyda Çetin Erenler destek için yanımızdaydılar.Amacımız Kütahya’yı en iyi şekilde tanıtmak !! Etkinlik Kütahya Sakatlar derneğinden gelen engelli arkadaşlarımız ile başladı , sonrasında sporcularımız ve davetliler ile göle açıldık.Sofca köyü Halkı basın mensubu arkadaşlarımız için özel olarak kanolara bindi.bizleri her organizasyonda onore eden Güral Porselen İsmet Güral beye Naci Pekcan – Ahmet Ali Kurt bey e ,Kütahya Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Adil ÖZKAN , Kerim Vural , Kamil abaş , mustafa er , mustafa Ulusoy , gençlik ve spor il müdürümüz Sadık ölçen bey e , Gazeteciler Cemiyeti Başkan’ımız ihsan Tunçoğlu ve her zaman mütevazilikleri ile yanımızda olan değerli basın mensubu arkadaşlarıma , Çini Sanatçısı Nimet Varlı, çini sanatçısı Mehmet Gürsoy a hep destek tam destek arkadasım Hasan Cura , Süleyman Kahraman ve organizatör Ahmet Yılmaz’a , Güçsiad Yönetim Kurulu Üyelerimiz Güler Yılmaz , Cüneyt Köşe ve sevgili Kübra Hanım a , değerli ses sanatçımız Zeynel Sağ ve değerli eşi Güler Sağ ‘a, Kütahya valiliğimizden Hamiyet Özkalay ve Hüseyin bey e , arkadaşım Esra Burmaoğlu Türk ve ailesine , Kütahya Sakatlar Derneği Üyeleri Gülden ablam Ve saz Ekibine, Yiğenim Gökhan Göksel ve ailesine , Sofça köyü Muhtarı Ali Ekber Yiğit Ailesi ve Köy halkına Gönülden teşekkür ediyorum.Tek tek ilgilenmeye çalıştım tüm konuklarımla umarım atladığım kırdığım olmamıştır hepinizin yüreğine sağlık . ******Pazar günü bize Nasıl süprizlerin beklediğini yaşayıp göreceğiz Haydi Kütahya’m Sofça Barajı Frig Vadisi Kano Şenliğine ….

PORSUK BARAJ GÖLÜ FRİG VADİSİ KANO ŞENLİĞİ
01-02 EKİM 2016

02-03 Nisan tarihlerinde İzmir’de ilki gerçekleştirilen ‘’Kanocular Buluşması’’nın ikincisi, BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları’nın organizasyonuile devam ediyor.
Organizasyon; uzun yıllar bölgede çini sanatıyla uğraşan, ortaya koyduğu eserler ve sergileriyle dünyaca tanınan ve kendi adına müzesi de bulunan 2010 yılında aramızdan ayrılmış büyük çini sanatçısı Sıtkı OLÇAR (Usta)adına düzenlenecektir.
Sıtkı Usta yaklaşık 20 sene önce bölgede düzenlediği kano, yelken,trekking gibi doğa sporları etkinliklerİ ile Frig Uygarlığının ve vadisinin tanıtılması adına bir başlangıç yapmıştır.
Herhangi bir ticari beklentisi olmayan etkinlik; kanocuların birbirini ve bölgeyi tanımasını, bölgenin turizminin gelişmesini amaçlamaktadır.
Büyük Ayı etkinliğe 30 adet sit on-top tandem kano ile katılacaktır. Amaç hızlı değil, beraber yol almak ve eğlenmektir. Katılımcılar her türlü kano ile etkinliğe katılabilir.
Kütahya’nın Porsuk Baraj Gölü kıyısındaki şirin Sofça köyü buluşmamıza ev sahipliği yapacaktır. Kütahya’ya 35, Eskişehir’e 40 kilometre mesafede bulunan köyün kıyısında kurulacak kamp alanında, kampçıların temel ihtiyaçlarını karşılayacak temiz tuvaletler ve su bulunmaktadır. Köyde alışveriş yapılacak market bulunmamaktadır. Ancak belli saatlerde gezici market gelmektedir.
Katılımcılar konaklamalarını beraberlerinde getirecekleri çadırlarda yapacak ve beslenme ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır. Sofça köyü bir balıkçı köyüdür. Önceden belirtmek şartıyla akşam yemeği için balık organizasyonu dayapılabilir. (İleriki günlerde netleşecek.) Dileyen katılımcılar kamp alanına cuma günü gelebilirler. ( Büyük Ayı orada olacak.)
Kamp alanı Porsuk Baraj gölünün kuzey ve güney uçlarına yaklaşık 10’ar kilometre mesafededir. 01 Ekim cumartesi gününün rotası; baraj gölünün güney ucuna yani Porsuk Çayı’nın göle katıldığı uca doğru, git-gel şeklinde olacaktır. Rota üzerinde Frig kaya mezarları sudan ve karadan ziyaret edilecektir. 02 Ekim Pazar günü; baraj gölünün kuzey kısmına doğru rota yapılacaktır. Her iki gün de, parkur uzunlukları ile ilgili kesin bir düşüncemiz yok. Hep birlikte yol alabildiğimiz sürece yol almaya devam edeceğiz. Ancak her seviyedeki katılımcının en az 15 kilometrelik bir mesafeyi rahatlıkla kat edebileceğini söyleyebiliriz. Kanocuların etaplar sırasında yanlarında su, sıcak içecek ve atıştırmalık bulundurması tavsiye edilir.
Etaplar sırasında motorlu bir tekne güvenlik amacıyla kanoculara eşlik edecektir. Teknede ilkyardım malzemesi bulunacaktır. Ayrıca etkinliğe davet edilmesi planlanan basın mensupları da teknede olabilir.
Bölgede Ekim ayı başında tespit edilen sıcaklık istatistikleri aşağıda olduğu gibidir.
Ortalama Sıcaklık 15 ⁰C
Ortalama En Yüksek Sıcaklık 21 ⁰C
Ortalama En Düşük Sıcaklık 10 ⁰C
Tespit Edilen En Yüksek Sıcaklık 33 ⁰C
Tespit Edilen En Düşük Sıcaklık -5 ⁰C
Bölgede özellikle gece sıcaklıkları düşük olmaktadır. Katılımcıların buna göre tedbirli olmasında fayda var.
Su sıcaklığı ve organizasyon ile ilgili daha kesin bilgiler yakında paylaşılacaktır.
Etkinlik bölgesi ile ilgili görsellere www.buyukayi.com.tr adresinden ve Büyük Ayı Doğa ve Macera Sporları’nın Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

detaylı bilgi için ; www.buyukayi.com.tr/kano-senligi

Soru görüş ve önerileriniz için;

Hakan Çalışkan 0532 403 78 01
Hüseyin Dönmezoğlu 0555 646 03 17

Sakin sularda buluşmak dileğiyle.

BÜYÜK AYI Doğa ve Macera Sporları