1996’dan bu yana engelli bireylerin rehabilitasyonuna değer katan ve bu amaca yönelik birçok örnek ve başarılı projeye imza atan Bodrum Sağlık Vakfı, geçen yıl düzenlenen “Raku Günleri”nden sonra, bu yıl da 04-07 Kasım arasında gerçekleştireceği “Erkan Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı” ile Bodrum yarımadasında, sanat severlerin ve dezavantajlı bireylerin buluşması adına, misyonunu devam ettirmektedir.
Ferer Dış Ticaret A.Ş. sponsorluğunda gerçekleşecek, “Erkan Dülgeroğlu Seramik Günleri Çalıştayı” engelli bireyleri ve seramik sanatına gönül veren herkesi tek bir çatı altında toplayarak, homojen bir yapı oluşturmak ve seramik sanatının hak ettiği önemini vurgulamak amacındadır.
Bu amaç doğrultusunda Bodrum Sağlık Vakfı, “Erkan Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı” bünyesinde, Türkiye genelinde seramik sanatında yetkin bir çok değerli akademisyen ve sanatçıyı, bir ilk gerçekleştirilerek Bodrum’da bir araya getirmektedir.Çalıştay sonucunda ortaya çıkan olan eserler, 07 Kasım’da Hakan Aygün Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Trafo) gerçekleşen bir sergi ile Bodrum’lu sanat severler ile buluştu.
Sergide bulunan eserlerin satışından elde edilecek gelir, BSV seramik atölyesinde rehabilite edilen engelli sanatçılara gelir kaynağı olurken, atölyede sunulan eğitimlerin devam etmesi için kullanılacak.
04-07 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen çalıştayımız, seramik atölyemizin bugünlere ulaşmasında büyük katkısı olan ve ne yazık ki bu yıl Mayıs ayında kaybettiğimiz Ferer Dış Tic.’in kurucusu Sayın Erkan Dülgeroğlu’nun anısına adanmıştır.
Ferer Dış Ticaret A.Ş.’nin ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe, Otel Gümüşlük ve Bodrum Belediyesi de destek olmuştur.
Yurt genelinde ikinci bir örneği olmayan bu atölye çalışmaları, dikkati çekmekte ve toplum adına bir kazanç olarak, ilgili platformlarda kendinden söz ettirmektedir. Bu noktada, üretim süreci devam ederken, Bodrum Sağlık Vakfı’nın farklı misyonlar edinmesi süreci de kendiliğinden oluşmuştur. Toplumun dezavantajlı kesimlerine hizmetin yanı sıra, sanat aracılığı ile de engelli bireylerin seslerini duyurdukları doğal sonucu ortaya çıktığında, bireyi besleyen damarların en önemlilerinden biri olarak insanlık tarihi içinde hep var olan sanata hizmet de kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yeni misyonu doğrultusunda BSV, son yıllar içinde seramik sergileri açarak atölye çalışmalarını toplumla buluşturmuş, atölye öğrencilerinin vizyonlarını geliştirecek, yeni teknikler öğrenmelerini sağlayacak pek çok etkinlik gerçekleştirmiş, önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik için de planlama yapmıştır.
http://bodrumsaglik.org/